AŞI VE KORUYUCU HEKİMLİK

Hastalıkları önlemenin ilk adımı koruyucu hekimlik hizmetleridir. Koruyucu hekimlik hem ekonomik olması hem de can dostunuzun acı çekeceği hiçbir sağlık sorunu yaşamaması için veterinerlik mesleğinin en önemli ve kapsamlı çalışma konusudur. Bir hekimin asli görevi hastasının hastalanmaması için gerekli önlemleri almaktır. Hekimlik sadece hastalık başladıktan sonra verilen bir hizmet değildir.

Ancak bunun için de veteriner hekimin hastası olacak can dostunuzu tanıması, genel muayenesini ve tahlillerini yapması, belirtileri olan hastalıkları tespit ederek gerekli acil uygulamaları gerçekleştirmesi gerekir. Tüm bunlar koruyucu veteriner hekimlik hizmeti olarak adlandırılır.

Koruyucu hekimlik kapsamına can dostunuzun beslenmesinden yaşadığı ortama ilişkin genel bilgilere kadar pek çok konu girmektedir. Bu aynı zamanda toplum ve hayvan sağlığının birbiri ile olan bağını ilgilendiren bir durumdur.

Eğer yaşadığımız alana bir evcil hayvan almaya ve bundan sonraki hayatımızı onunla birlikte geçirmeye karar verdiysek yapacağımız ilk şey patimiz için bir veteriner hekimle görüşmek olmalıdır. Artık can dostumuz olacak hayvanın genel özelliklerinden, yaşamı süresince sağlıklı ve mutlu bir pati olarak kalması için gerekli olan her türlü fiziki ve psikolojik desteğin içeriğine kadar detaylı bilgi sahibi olmak gerekir. Hangi ayda hangi tür besin alması, hangi sıklıkta muayene edilmesi, hangi dönemde hangi aşıları olması gerektiği gibi pek çok konuda ihtiyacımız olan desteği koruyucu hekimlik hizmeti aracılığı ile alabiliriz.

Küçük dostumuz için en önemli koruyucu hekimlik uygulaması ise belli dönemlerde uygulanması gereken aşılardır. Çünkü evcil hayvanların en sık karşılaştığı problemlerden biri parazit, virüs ve bakteriler sebebiyle yaşadıkları sağlık sorunladır. Bu patimiz için önemli olduğu kadar aynı ortamı paylaşan bizler için de önemlidir. Bu sebeple patinizi aldığınız andan itibaren veterinerinize götürerek gerekli kontrollerini yaptırmanız ve aşılarının uygulanmasını sağlamanız şarttır. Eğer patinizi bebekken aldıysanız, anne sütünden kesildiği dönemde ilk aşılarının uygulanması ve genel bir veteriner kontrolünden geçirilmesi gerekir.

Kliniğimizde can dostunuz için koruyucu hekimlik hizmeti ve tüm aşı uygulamaları sunulmakta olup can dostunuzla birlikte ziyaretimize gelmeniz veya aramanız halinde daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Call Now Button0216 533 88 33