BESLENME VE DİYETETİK

Beslenmenin bizler kadar evcil dostlarımız için de önemi büyüktür. Beslenme fiziki sağlık kadar psikolojik sağlık için de önemli bir konudur. Hayatta tek ihtiyacı sevgi ve sağlıklı bir hayat yaşamak olan evcil hayvanlarımızın beslenmesine en az kendi beslenmemiz kadar dikkat etmemiz gerekir.

Patimiz için uygulayacağımız ideal diyet vücudu için gerekli temel maddelerin doğru oranlarda bulunduğu gıdaların gerekli miktarda verilmesidir. Yetersiz veya dengesiz beslenme küçük dostumuzun sağlığını doğrudan etkiler. Tıpkı bizim gibi sağlık sorunları yaşaması, kalp-akciğer-böbrek hastalıklarına yakalanması veya obez olması sağlıksız ve niteliksiz beslenmesi ile doğrudan ilintilidir.

Özellikle obezite, kalp rahatsızlıkları ve böbrek hastalıkları gibi problemlerde patilerimiz için düşünülen ilk tedavi yöntemi daima diyettir. Zamanında fark edilen bu tür hastalıklarda diyet uygulanması ve doğru gıdalarla doğru şekilde beslenmesi halinde küçük patinin ilaç tedavisi ve cerrahi operasyon gerekmeden iyileşmesi veya hastalığının kontrol altına alınması mümkün olmaktadır.

Bunun yanında evcil hayvanınızın bazı gıdalara alerjisi olması da mümkündür. Siz çok iyi bir mama ile beslediğinizi sanırken minik dostunuzun bünyesi etken maddelerden birine karşı alerji geliştirebilir. Bu durum zamanında fark edilmez veya önlem alınmazsa can sıkıcı sonuçlara yol açacaktır.

Ayrıca patinizin aç kalmaması için düzensiz ve ihtiyacından fazla mama vermeniz bir süre sonra kilo almasına ve iç organlarda bazı fonksiyonel bozuklukları yaşamasına yol açacaktır. Obezite evcil hayvanlar için en az insanlardaki kadar yıkıcı sonuçları olan bir hastalıktır.

Eğer küçük arkadaşınızın sağlıklı bir hayat yaşamasını ve beslenme kaynaklı sorunlarla karşılaşmamasını istiyorsanız yapacağınız en doğru şey veteriner hekiminizle birlikte en doğru mamayı ve beslenme şeklini belirlemektir. Piyasada satılan ve içeriğinin ne olduğu bilinmeyen, GDO’lu ve zararlı pek çok madde içeren gıdalar bir süre sonra evcil hayvanınızda sağlık sorunları başlamasına neden olacaktır. Bunu önlemek için veteriner hekim tavsiyesi ile uygun mamaları almak ve hekiminizin tavsiye ettiği şekilde beslenme gerçekleştirmek gerekir.

Kliniğimizde küçük patinizin türü, ırkı, cinsiyeti, kilosu, yaşı ve mevcut veya olası sağlık sorunlarına uygun reçeteli ve uluslararası onaylı mamalar ile hazırlanan diyet programları bulunmaktadır.

Call Now Button0216 533 88 33