DERMATOLOJİ

Evcil hayvanlar içinde en çok beslenenler kedi ve köpeklerdir. Kedi ve köpeklerin tüylü canlılar olması sebebiyle dermatolojik problemleri birbirine benzer.

Evcil hayvanların cilt sorunlarının pek çok sebebi olabilir. Gıda alerjisi, doğuştan bulunan genetik hastalıklar, parazit-mantar gibi tetikleyiciler, kanser, zehirlenme, psikolojik sorunlar gibi pek çok farklı sebeple cilt hastalıkları gözlemlenmektedir.

Evcil hayvanların dermatolojik sorunlarında en önemli nokta, doğru teşhisin konularak doğru tedavinin uygulanmasıdır. Teşhis için yeterli ekipmana sahip laboratuar en önemli husustur. Çünkü küçük dostunuzun cilt sorunu başka bir sebebe dayalı da olabilir. Örneğin yediği bir besinin alerji yapması halinde görülen deri döküntüleri başka bir rahatsızlıkla benzerlik gösterebilir, rahatsızlığın sebebi ciltte değil tüylerde olabilir. Ayrıca cilt hastalıklarına sebep olan bakteri-mantar-virüslerin ciltte yarattığı sorunların çıplak gözle teşhisi yeterli olmayıp, hangi tür olduğunun tespiti de şarttır. Bu sebeple gerekli tahlillerin yapılabilmesi ve en doğru teşhisi koyabilmek için iyi bir laboratuar ve ekibe ihtiyaç vardır.

İyi bir tetkikten sonra konulan teşhis akabinde başlanacak tedavi için önemli olan husus ise küçük patiye en doğru yöntemi uygulamaktır. Çünkü bazen bir sorunu tedavi eden yöntem ya da ilaç başka bir hastalığın tetikleyicisi olmaktadır.

Evcil hayvanların dermatolojik sorunları genellikle ömür boyu devam eden özellik gösterir. Bu sebeple hastalığın sebebinin bulunması ve tedaviden sonra tekrarlanmaması için uzun vadeli çözümler uygulanması da önem arz eder.

Kliniğimizde evcil hayvan dermatolojisi konusunda uzman hekimimiz ve laboratuarımız, küçük dostunuzun her türlü dermatolojik sorununa doğru teşhis ve tedavi ile yardımcı olmaktadır. Hastalığın tespit ve teşhisi, tedavi yöntemleri, olası riskler ve uygulanacak tedavinin süresi gibi konularda sizinle görüşülerek bir yol haritası belirlenir.

Bunun yanında evinizde başka canlılar varsa onların da bu hastalıktan etkilenmemesi için koruyucu hekimlik hizmeti sunulur. Çünkü hem küçük patinin tedavi sürecinin başarılı olması hem de siz ve evinizdeki diğer hayvanların bundan etkilenmemesi için gerekli tedbirlerin alınması zorunludur. Diğer evcil hayvanlarınız için verilen bu koruyucu hizmetlerde tetkik ve incelemeler kliniğimizde ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Call Now Button0216 533 88 33