DİYALİZ

Evcil hayvanlarda da tıpkı insanlardaki gibi böbrek yetmezliği sorunları görülmektedir. Sebepleri de nerdeyse insanlardakilerle aynı özellikleri taşımaktadır.

Genel olarak böbrek yetmezliği olarak adlandırılan bu sorunlar tek sebepten kaynaklanmadığı için hastalık olarak kabul edilmez. Çünkü böbrek yetmezliğine sebep olan sorunlar farklı hastalıklar sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Örneğin vücutta biriken zararlı toksik maddenin böbreklerde birikmesi gibi sebepler böbrek yetmezliğine sebep olmaktadır.

Küçük patide görülen böbrek yetmezliği sorunu da en az insanlardaki kadar tehlikeli ve hayat kalitesinin düşürür niteliktedir. Kedi ve köpeklere uygulanan diyaliz tedavisi ile özellikle akut böbrek yetmezliği konusunda zaman kazanılmakta, hastalığın kronik hale gelmesi önlenmektedir. Kronik böbrek yetmezliklerinde ise uygulanacak tedavi yöntemi sadece hemodiyalizdir. Hayvanın kanında biriken toksik maddelerin tahliyesi için hemodiyalizden başka bir yöntem bulunmamaktadır. Kronik böbrek yetmezliği olan küçük patinin hayatta kalmasının tek yolu ne yazık ki hemodiyaliz uygulamasıdır.

Evcil dosyalarımıza diyaliz uygulaması sadece böbrek yetmezliği vakalarında değil, zehirlenmelerde ve aşırı serum verilen hastalarda görülen sıvı oranı problemini gidermede de başvurulan bir yöntemdir.

Böbrek yetmezliği evcil hayvanlarda genellikle ihmal sonucu geç fark edilen bir rahatsızlıktır. Bu yüzden teşhis süreci ve akut ya da kronik olup olmadığının tespiti için laboratuar tahlilleri ve görüntüleme cihazları kullanılmaktadır.

Kliniğimiz diyaliz uygulaması konusunda yeterli ve gerekli donanıma sahiptir. Uzman hekimimiz ve yardımcı personel ile laboratuar kadromuz evcil dostumuzu büyük bir özen ve sevgi ile tedaviye almakta ve tüm uygulamaları en kısa süre içerisinde gerçekleştirmektedir.

Diyaliz ile tedaviye alınan evcil dostunuzun tedavisi, yapılan tahliller sonucunda çıkan kandaki zararlı madde oranına göre 1 ila 3 hafta arasında sürmektedir. Bu süre içerisinde küçük pati kliniğimizde misafir edilmekte ve tek başına kalacağı bir kafeste tutulmaktadır. Çünkü diyaliz uygulaması sıkça tekrarlandığı için klinikte kalması ve sürekli kontrol altında tutulması en doğrusudur.

Kronik böbrek rahatsızlıklarında ise hastanın durumuna göre belirlenen periyotlarda küçük dostunuzu kliniğimize getirmeniz gerekir. Eğer sizin gelme imkanınız yoksa pet ambulansımız ile patinizi alarak diyalizini gerçekleştirip işlem bittiğinde tekrar size teslim ederiz.

Call Now Button0216 533 88 33