DOĞUM VE JİNEKOLOJİ

Evcil hayvanlar denilince aklımıza kedi, köpek, kuş gibi canlılar yanında koyun, keçi, inek, at, eşek gibi hayvanlar da gelmektedir. Hayvanların insan tarafından evcilleştirildiği tarihten bu yana insanlar bu hayvanların çiftleştirilmesi ve doğumlarının yaptırılması konusunda yardımcı olmuş, kendince yöntemler geliştirmiş ve bilimin gelişmesi ile evcil hayvanların doğum ve jinekolojik uygulamaları veterinerlik bilimi açısından ana dal olarak ortaya çıkmıştır.

Doğum ve Jinekoloji dalı, evcil hayvanların üremeleri ve üreme organları ile ilgili hastalıklarda ve üreme fizyolojisi ile ilgili konularda araştırma, tanı ve tedavi yöntemleri ile ilgilenmektedir.

En temel anlamı ile doğum bebeğin anne hayvanın karnından doğum kanalına geçmesi ile başlayan ve dünyaya gelmesi ile neticelenen süreçtir. Doğum esnasında annenin doğum kanalı kaslarının normal çalışması halinde herhangi bir sorun yaşanmadan doğum gerçekleşirken, bazı vakalarda kasılma gücü kaybı sebebiyle bebeğin çekilerek çıkarılması veya sezaryen yöntemi ile doğumun gerçekleştirilmesi gerekir.

Evcil hayvan sahiplerinde yaygın olan, “Nasılsa hayvanların doğuştan gelen içgüdüleri var, onlar kendi başlarına doğum yapabilir.” inanışının evlerde beslenen hayvanlar hakkında da geçerli olduğu görülmektedir. Ancak evcil hayvan doğumlarının yaklaşık %20’si anne veya bebeklerin kaybı ile sonuçlanır. Gebelik esnasında can dostunuzun takibi, bebeklerin anne karnındaki gelişiminin izlenmesi, doğum ve doğumdan sonraki dönem ile bebeklerin bakımı ve büyütülmesi çok hassasiyetle yaklaşılması gereken konulardır.

Bu sebeple veteriner hekimlik hizmetleri içinde hayvanların cinsel birleşmeleri, üremenin kontrol altına alınması, gebeliklerin planlanması, gebeliğin seyri ve normal veya cerrahi müdahale ile gerçekleşen doğum, doğum sonrası patinizin bakımı ve yavruların büyütülmesi önemli bir yer tutar.

Evlerimizde bize arkadaşlık eden kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması, yavrulamalarının sağlanması ve kolaylaştırılması, yumurtlama dönemlerinin tespiti ile üremeleri, hamilelik süresince kontrollerinin yapılması gibi küçük patinizin üreme ve kısırlaştırılmasına ilişkin her konuda uzman kadromuz ile hizmet vermekteyiz.

Bunların yanında meme hastalıkları, enfeksiyon ve üreme organları ile ilgili hastalıklar, kanser ve tümör gibi vakalarda da teşhis ve tedavi yöntemlerimizi en gelişmiş teknolojik makineler ve donanımlı laboratuvarımız sayesinde gerçekleştiriyoruz.

Can dostunuzun üreme ile ilgili tüm faaliyetlerinde kliniğimiz ve hekimlerimiz her türlü sorununuzda yanınızda olacaktır.

 

Call Now Button0216 533 88 33