GENEL CERRAHİ

GENEL CERRAHİ

Evcil hayvanlar pek çok sebeple cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyarlar. Tıpkı insanlardaki gibi can dostunuzun da ameliyat geçirmesi gerekebilir. Kaza, tümör, kısırlaştırma, yara operasyonu, yutulan cisimlerin çıkarılması, ortopedik cerrahi müdahaleler, diş operasyonları gibi pek çok konuda minik patilerin ameliyat olması gerekir.

Cerrahi müdahalelerde genel yada lokal anestezi uygulaması zorunludur. Ancak hastanın çeşitli sebeplerle anesteziye uygun olmaması halinde farklı yöntemlerle müdahale gerçekleştirilmesi de söz konusu olabilmektedir. Eğer sorun cerrahi müdahale gerektirmeden giderilebilecek türden ise öncelikle bu yönteme başvurulması gerekir. Çünkü cerrahi ilaç veya diğer yöntemlerle iyileştirilmesi mümkün olmayan sağlık sorunlarında başvurulan son çaredir.

Genel cerrahi uygulaması yapılacak olan evcil hayvanın acil operasyon gerektiren durumları da dahil en kısa zamanda fiziki muayenesinin gerçekleştirilmesi, operasyon veya anestezi esnasında oluşabilecek komplikasyonların belirlenmesi ve kan tahlillerinin yapılması gerekir. Risk yaratacak faktörler doğru belirlenmeli ve küçük patinin sahibi bu konuda bilgilendirilmelidir.

Veteriner hekimlikte cerrahi;

Göğüs cerrahisi,

Kalp damar cerrahisi,

Nöroşirurji,

Beyin cerrahisi,

Ürogenital cerrahi,

Fizik tedavi,

Anestezi ve reanimasyon,

Ortopedi,

Kulak burun boğaz cerrahisi,

Göz cerrahisi,

Sindirim sistemi cerrahisi gibi çok farklı organlara yönelik, kapsamlı bir alandır.

Bu sebeple veteriner cerrahların işin uzmanı, çok sayıda operasyona katılmış, teknolojik aletler yardımı ile ameliyat yapabilecek yeterlilikte olması çok önemlidir. Aksi takdirde minik patinin ameliyat esnasında ve sonrasında acı çekmesi yanında can kaybına kadar varan sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Kliniğimizde evcil hayvan cerrahisinin tüm branşlarında operasyonlar gerçekleştirmekteyiz. Hijyenik ameliyathanelerimiz, son teknoloji cihazlarımız ve işin uzmanı tecrübeli hekim ve ekibimizle başarılı ameliyatlara imza atmaktayız.

Bizim için cerrahi operasyonunun başarısı kadar sonrasındaki bakım ve devam eden tedavi süreci de çok önemlidir. Ameliyat esnasında küçük dostumuzun bağlı olduğu cihazlar aracılığı ile anlık olarak sağlık durumu kontrol edilir ve gelişen ani bir durumda hemen müdahale edilir. Gerekli hallerde ameliyat sonrası hastamızı yoğun bakıma alarak gözlem altına tutarız. Küçük patilerimizi anestezinin olumsuz etkileri geçmeden ve stabil duruma geldiğine emin olunmadan taburcu etmediğimiz gibi taburcu işleminden sonra da takip ve kontrolleri konusunda hassasiyetle davranırız.

 

Call Now Button0216 533 88 33