GERİATRİ

Geriatri yaşlık sebebiyle ortaya çıkan sağlık problemlerinin tedavisini inceleyen bilim dalıdır. Yaşlılık evcil hayvanlarda da insanlarda olduğu gibi çeşitli sağlık sorunlarına sebep olmaktadır ve özel bakım gerektirir. Bu dönemde küçük dostunuzun sağlık durumunu ve davranışlarını iyi gözlemlemek ve düzenli olarak kontrollerini yaptırmak önemlidir.

Kedi ve köpekler ortalama 7 yaşından sonra yaşlı kabul edilirler. Ancak 7 yaşına kadar patiniz ciddi bir sağlık sorunu yaşamadı diye 7 yaşından sonra da bu şekilde devam edeceği anlamına gelmez. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da belli bir yaştan sonra yaşa bağlı sağlık problemlerinin görülmesi sıklıkla rastlanan bir durumdur.

Yaşlanan evcil hayvanların bu sebeple yakalandıkları rahatsızlıkların çok iyi gözlemlenmedikçe anlaşılması oldukça güçtür. Ancak genel olarak iştahsızlık, zayıflama, tembellik gibi belirtiler ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu sebeple belli bir yaşın üstündeki can dostunuzun düzenli olarak veteriner hekim tarafından görülmesi ve rutin tetkiklerinin yapılması gerekmektedir. Çünkü hayvanlarda da erken teşhis hayat kurtarıcıdır. Kaldı ki hastalığın ilerlemesi halinde tedavi ve bakım masraflarının artacağını da unutmamak gerekir.

Geriatrik muayeneler genel olarak;

1- Genel sağlık taraması, diş ve ağırlık kontrolü,

2-Tam kan tahlilleri,

3- Kandaki kimyasal değerlerin kontrolü (karaciğer, böbrek, şeker, tiroid ve kolesterol testleri)

4- Dahiliye röntgeni

5- Tam idrar muayenesi,

6- EKG

Konularında yapılmaktadır.

Kedi ve köpeklerde geriatrik sorunlar genellikle genetik faktörlere, beslenmeye (obezite), çevreye, kısırlaştırılmış olup olmamaya, hareketsizliğe, strese bağlı olarak seyir gösterir.

Evcil hayvanların yaşlılığa bağlı sorunları tek bir hastalık olarak kendisini göstermez. Genellikle çoklu organ sorunları olarak ortaya çıkmaktadır.

Geriatri sorunlarının belirgin özellikleri;

Vücuttaki yağ oranının artması, derinin kalınlaşarak pigmentasyon başlaması, patiler altındaki yastıkların kalınlaşması, kas-kemik- kıkırdak dokuda azalma meydana gelmesi, diş problemleri başlaması, pankreas ve akciğerde  sorunlar yaşanması, böbrek sorunları baş göstermesi, testis veya yumurtalıklarda büyüme, kalp sorunları görülmesi, sinir sistemindeki hücre sayısının azalmasına bağlı nörolojik belirtilerin ortaya çıkması gibi özetlenebilir.

Evcil hayvanlarda yaşlanmaya bağlı sorunların yaşanmaması için küçük dostunuzun sağlık kontrollerinin düzenli yapılması, özellikle 7 yaşından sonra daha sık ve detaylı takibinin sağlanması daha uzun ve sağlıklı bir hayat sürmesini sağlayacaktır.

 

Call Now Button0216 533 88 33