KARANTİNA

Evcil hayvanlarda viral veya bakteriyel özellik taşıyan bulaşıcı hastalıklar görülür. Bu hastalıklar hayvanın kullandığı bir ilaç veya aldığı bir besinden kaynaklanabileceği gibi başka hayvanlarla teması sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir.

Patinizde görülen bazı hastalıkların size bulaşma olasılığı da vardır. Çünkü bazı hayvan hastalıkları insanlara geçerek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunun yanında insanlardan da hayvanlara geçen hastalıklar bulunur.

Kedi, köpek gibi evcil hayvanların bağırsaklarında bulunan bazı solucanların yumurtaları hayvanın dışkısı yolu ile dışarı atılmaktadır. Bu yumurtalar aynı zamanda hayvanın kendi tüyleri arasına da yerleşirler. Bu hayvan ile temasta bulunan insan yada diğer hayvanlara bu yumurtalar transfer olur.

Aynı şekilde evcil hayvanların tükürükleri, kan veya idrar yolu ile de diğer hayvan ve insanlara hastalık geçmesi mümkündür.

İşte bu gibi durumlarda veteriner hekim kontrolüne alınan, şüpheli veya teşhisi konulmuş hayvanlar ile diğer hayvanların ve uygun kıyafet ve tedbiri olmayan insanların temasının yasaklanması gerekir. Çünkü hayvan sağlığı toplum sağlığı ile doğrudan bağlantılı bir konudur.

Kliniğimizde şüpheli veya teşhisi konulmuş hayvanların birbirinden tamamen ayrı yerlerde misafir edileceği ortamlar yanında başka sebeple klinikte bulunan hayvanlardan da ayrılmaları ve hiçbir şekilde temasa geçmemelerini sağlayacak karantina bölümleri vardır.

Bu kısımlara çeşitli koruyucu yöntemler uygulanmış ve uygun kıyafet giymiş personel dışında kimse girememektir. Ayrıca karantina bölümlerinin her birine giriş çıkıştan sonra personel ya da hekimlerin giydiği kıyafetler değiştirilmekte ve dezanfekte olacağı temizlik bölümüne gönderilmektedir. Hasta hayvanlar için kullanılan malzemeler ve bölümler şüpheli veya sağlıklı hayvanlar için kesinlikle kullanılmaz.

Bulaşıcı hastalıkların yıkıcı sonuçlarını yaşamamak için hijyene ve virüs-bakteri transferinin engellenmesine azami özen gösterilen kliniğimize yatırılan bulaşıcı hastalığı olan küçük patiniz tedavi süresi boyunca olağanüstü koruma ve tedavi uygulanarak iyileştirilir.

Karantina bölümleri evcil dostunuzun en rahat edeceği şekilde düzenlenmiş olup, personelimiz tarafından beslenmeleri ve tedavi uygulamaları sık ve periyodik aralıklarla yerine getirilmektedir.

Hastalık belirtileri azalan ve iyileşme sürecine giren küçük pati bulunduğu karantina bölümünden tampon bölgeye alınır. Tedavi süreci tamamlandıktan sonra yapılan tetkikler sonucunda taburcu ederek küçük dostunuza kavuşursunuz.

Call Now Button0216 533 88 33