KARDİYOLOJİ

Kedi ve köpeklerde sıklıkla kalp hastalıklarına rastlanılmaktadır. Bunların bir kısmı doğuştan gelen sebeplerden kaynaklanırken büyük kısmını daha sonradan gelişen hastalıklar olarak görülmektedir.

Kedi ve köpeklerdeki kalp hastalıkları;

Öksürük, solunumda değişiklik, hareketsizlik, çabuk yorulma ve hızlı nefes alma, depresyon, akşamları görülen huzursuzluklar, kilo alma yada verme, şiş karın, dil ve diş etinin beyazlaması, bayılma- nöbet geçirme gibi şekillerde kendini göstermektedir.

Küçük dostunuzda buna benzer gözlemlemeniz halinde veterinerinize başvurmanız gerekir. Hekim öncelikle EKG ve EKO yöntemleri ile minik patinin kalbini kontrol eder. Bu kontrollerde kalp kapakçıkları, kulakçıklar, duvar ve damar kalınlıkları, kalbin kasılması ve ritim düzenine bakılır. Ayrıca kalp hızı, kalp kaslarında meydana gelen hasar gibi konularda da bilgi edinilmiş olur.

Kalp rahatsızlığı olan veya kalp hastalığına yatkın evcil hayvanlarda erken teşhis çok önemlidir. Hastalığın ileri safhalara ulaşması halinde tedavisi güç hatta imkansız hale gelmektedir. Bu sebeple özellikle belli bir yaşın üstündeki evcil hayvanlarda düzenli check-up yapılması hayat kurtarıcı nitelik taşır.

Eğer yapılan muayene ve EKO- EKG sonuçlarına göre minik patide kalp hastalığı bulgularına rastlanırsa öncelikle hastalığın hangi aşamada olduğu belirlenir. Erken teşhis edilebilen kalp rahatsızlıkları genellikle ilaç tedavisi ile çözüme kavuşmaktadır. Şikayetler öksürük ve nefes darlığı düzeyinde ise ilaç tedavisi genellikle sonuç verir.

Eğer yapılan tetkikler teşhis konuşması için yeterli görülmezse akciğer grafileri ve kan basıncı ölçümü de yapılması gerekir.

Evcil hayvanlarda kalp hastalıkları sıklıkla rastlanılan bir durum olduğu için veteriner kardiyolojisi de gün geçtikçe gelişmekte ve yeni teşhis ve tedavi yöntemleri daha isabetli sonuçlar vermektedir.

Kalp rahatsızlığı olan can dostunuzun erken teşhis ve tedavi ile uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşaması mümkün olduğu için düzenli kontrollerinin yapılması ve özellikle belli periyotlarda check-up uygulanması en pratik ve önleyici tedbir olacaktır.

Kliniğimizde kalp kapakçığı, kalp yetmezliği, ritim bozuklukları ve kalp kasından kaynaklanan sorunlar tedavi edilebilmektedir. Tedavi, hastanın durumuna göre ilaçla olabileceği gibi operasyon gerektiren durumlarda cerrahi müdahale de uygulanır.

Minik dostunuzun kalp rahatsızlıkları konusunda teşhis ve tedavi yöntemlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizleri arayabilir veya küçük pati ile birlikte bizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Call Now Button0216 533 88 33