ONKOLOJİ

Tıpkı insanlardaki gibi evcil hayvanlarda da kanser hastalığına sıkça rastlanılmaktadır. Küçük dostlarınızın kanser olmasında genetik faktörler kadar beslenme ve çevresel faktörler de büyük rol oynar. Bunun yanında yaşa bağlı gelişen veya çoklu organ bozuklukları sebebiyle ortaya çıkan kanser türleri de bulunmaktadır.

İstatistiklere göre köpeklerin % 45’inde kedilerin ise %35’inde kanser hastalığı görülmektedir. Bu oran 10 yaşın üstündeki hayvanlarda giderek artar.

Evcil hayvan onkolojisinde tedavi yöntemi olarak ilaçla tedavi, cerrahi müdahale ve kemoterapi uygulanmaktadır.

Evcil hayvanlarda görülen kanser hastalıklarında da insanlardaki gibi yöntemler uygulanır. Cerrahi müdahale gerektiren durumlardan sonra gerek görülmesi halinde kemoterapi uygulaması yapılmaktadır. Kemoterapi de cerrahi tedavi gibi lokal bir tedavi yöntemidir ve tümörler için bugün itibariyle bilinen en etkili tedavi yoludur. İlaç tedavisi ile veya cerrahi müdahale ile sonuç alınamayan kanser vakalarında son çare olarak kemoterapi yöntemine başvurulmaktadır.

Evcil hayvanlara uygulanan kemoterapi yani onkolojik tedavi kısa süreli narkoz verilerek, sağlıklı hücrelerin zarar görmesi engellenerek, doğru miktar ve şekilde uygulanır.

Evcil hayvan onkolojisinde uygulanan kemoterapi ile birlikte bazı ilaçlar da kullanılmaktadır. Mineral ve antioksidan içerikli bu ilaçlar ile kemoterapinin zararlı etkileri azaltılmaktadır. Ayrıca bazı anti kanser ürünlerin kullanıldığı da görülür.

Eğer minik patide görülen kanser bulgusu cerrahi operasyonla tamamen giderilememişse, operasyon sonucunda hastanın hayati tehlikesi oluşacaksa veya kanser türü cerrahi müdahaleye uygun nitelikte değilse ve kanserin bulunduğu bölge metastaz yapmaya müsait ise ilk tedavinin akabinde kemoterapi uygulamasına geçilir. Özellikle lenf kanserleri ve lösemi gibi kanser türlerinde cerrahi müdahale gerçekleştirilemediği için ilaçla tedavi yöntemine başvurulmakta ve bundan da sonuç alınamazsa kemoterapi yöntemine başvurulmaktadır.

Ülkemizde veteriner hekimlikte onkoloji branşı gün geçtikçe gelişmekte ve Dünya’daki yenilikler takip edilerek eşzamanlı olarak uygulanmaktadır. Artık evcil hayvanların kanser hastalıkları ile ilgili üniversitelerde ana dallar açılmakta ve veteriner onkolojisi, insan onkolojisi ile paralel olarak gelişmeye devam etmektedir.

Kemoterapi minik dostunuz için de zor ve acılı bir süreçtir. Özellikle kemoterapi uygulamasından sonra patinizde gözlemlenen halsizlik ve yorgunluk belirtileri, doğru cihazlarla ve uzman hekimlerce uygulama yapılması halinde minimuma indirilmektedir.

 

Call Now Button0216 533 88 33