TRAVMATOLOJİ

Travma tıpta bir doku veya organı bozan, işlevini etkileyen, şeklinin bozulmasına sebep olan, iç veya dış bir darbe veya tepki sonucu ortaya çıkan yara anlamındadır. Genellikle akut uygulama gerektiren şekillerde görülür. Travmatoloji ise travmaya bağlı ortaya çıkan bu hasarın iyileştirilmesi konusunu ele alan bilim dalıdır.

Pet hayvanları ile ilgili travmatoloji bilim dalı hayvanın hareket sistemi işlevi, hastalıkları ve yaralanmalarının tedavisi ile uğraşmaktadır. Bunun yanında iskelet-kas sistemi sağlığı için koruyucu hekimlik alanında da çalışmalar yapılmaktadır.

Pet hayvanlarındaki travmalar genellikle düşme, kaza, saldırı veya başka bir sebeple yaralanma sonucu ortaya çıkar. İlk andan itibaren yapılacak müdahale ile küçük patinin yaşamsal verileri normale dönene kadar geçen süreç travmatolojinin konusuna girer. Genel olarak kas ve iskelet sisteminin sağaltılmasına yardımcı bir alan olarak tanımlanabilir.

Travmatoloji ağırlıklı olarak kemik kırıkları ile ilgilenmekle beraber, kas- yumuşak doku hasarlarında da uygulamaların yapıldığı bir branştır. Evcil hayvanlarda meydana gelen kemik kırıkları vücudun farklı bölgelerinde olabileceği için her bölge için farklı bir cerrahi birimi operasyon üstlenir. Örneğin kafa travmaları için beyin cerrahisi, kaburga kırıkları için göğüs cerrahisi, bacak gibi uzuvların kırıkları ile ortopedi cerrahisi ilgilenir.

Yumuşak doku yaralanmaları ve tedavisinde de cerrahi operasyonlar ve fizik tedavi uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Örneğin vücuda batan bir cisim sebebiyle kasların kesilmesi, tendonların kopması, iç organların hasar görmesi, iç kanama oluşması, üst veya alt deride meydana gelen kesiklerin dikilmesi gibi konularda travmatoloji uygulamaları ile iyileştirme sağlanmaktadır.

Travmatoloji sadece bu operasyonlar ile ilgilenmez. Hastaya uygulanan operasyondan sonraki sağalma süreci, yara bakımı, farklı komplikasyonların gelişmesinin önlenmesi, hastanın durumunun stabil hale getirilmesine kadar geçen süreçte travmatoloji uzmanları çalışmaya devam eder.

Kliniğimizde gerek operatif cerrahi gerekse hasta bakım ve sağaltımı konusunda alanında uzman veteriner hekimler hizmet vermekte, ameliyatları ekip olarak gerçekleştirmekte ve operasyon sonrası hastanın takibinin yapılmasına devam edilmektedir.

Basit tıbbi müdahalelerden çoklu kemik kırıkları ve yumuşak doku hasarlarına kadar tüm travmalar için uzmanlaşan ekibimizin çalışmaları konusunda bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Call Now Button0216 533 88 33