YOĞUN BAKIM

Yoğun bakım; travma sebebiyle yapılan ameliyatlar, beyin kanaması, felç, solunum ve böbrek yetmezliği, yara ve yanıklar, zehirlenme, sarılık, önceden planlanmış operasyonlar gibi evcil dostlarımızın sağlık sorunları yaşadıkları dönemler için hayati nitelikte bir bakım ünitesidir.

Bazı hastalıklar veya operasyonlar sonrası küçük patinin yoğun bakım ünitesine alınması ve bir süre burada gözetim altında tutulması hayati önem taşımaktadır. Yoğun bakım çoğu zaman küçük dostunuzun yaşama tutunmasını sağlayan tek uygulama olmaktadır. Çünkü yoğun bakım ünitesindeki cihazlar ve uygulanan tedavi can dostunuzun sağlığının eski hale gelmesi için tüm fiziki fonksiyonlarını düzenlemektedir.

Yoğun bakım ünitelerinin son teknoloji cihazlarla donatılmış olması ve yoğun bakım konusunda uzman bir veteriner hekimin sorumluluğunda bulunması şarttır. Ayrıca hayvanların birbirini görerek psikolojik olarak etkilenmemeleri veya birbirlerine zarar vermemeleri için ayrı bölümler şeklinde düzenlenmiş bir yoğun bakım ünitesinin bulunması da gerekir.

Bazen evcil hayvanlar ameliyat sonrası anestezi etkisi geçene kadar kendilerine veya çevrelerine zarar verirler veya küçük dostunuzda mevcut yada gelişen bir komplikasyon ciddi sorunlara yol açabilir. Kimi durumlarda ise hastalığın ulaştığı evre sebebiyle yoğun bir bakım ve kontrol altına alınması gerekmektedir. Bulaşıcı hastalık riskine karşı da yoğun bakım en güvenilir tedavi alanıdır. Yoğun bakım ünitelerinde oksijen desteği, EKG monitörü, hasta başı monitörü, beslenme tüpleri gibi ekipmanın bulunması şarttır. Ayrıca steril bir ortam olması da çok önemlidir.

Yoğun bakım ünitesindeki hastaların her gün en az 2 kere kontrol edilmeleri, vücut ısıları ve nabızlarının ölçülmesi, vücut ısılarının belli bir seviyede sabitlenmesi, oksijen desteğinin sağlanması, kritik hastalarda düzenli labortauar tahlillerinin yapılması, iştahlarının kontrolü, kan değerlerinin tetkiki yapılmalıdır. Bu veriler kayıt altına alınır.

Hiçbir evcil hayvan sahibinin küçük dostunu yoğun bakım ünitesinde hayal etmediğini biliyoruz. Ancak ne yazık ki küçük dostlarımız da yoğun bakıma ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple küçük patinizin sağlığı ile ilgilenen kliniğin yoğun bakım ünitesini önceden görmeniz ve bilgi almanız, ihtiyaç anında tereddüt etmeden o kliniğe başvurmanızı ve can dostunuzu gönül rahatlığı ile emanet etmenizi sağlar.

Kliniğimizin yoğun bakım ünitesinin kalitesi ve donanımı konusunda bilgi almak için misafirimiz olmanızdan mutluluk duyarız.

Call Now Button0216 533 88 33